XVI JARMARK ŻUBRA organizowany przez Hajnowski Dom Kultury już za nami.

ARTYKUŁY » Artykuły »  XVI JARMARK ŻUBRA organizowany przez Hajnowski Dom Kultury już za nami.

Od 16 lat jest to najwieksze święto kultury ludowej w naszym regionie, promujace dziedzictwo wielokulturowe pogranicza.
Prezentacje lokalnych produktów, warsztaty rękodzielnicze, rzemiosło ludowe, kuchnia regionalna, degustacje, koncerty plenerowe, konkursy, dziecięca strefa zabaw – to wszystko czekało na uczestników tegorocznej edycji JARMARKU ŻUBRA, która odbyła się 9 lipca w Amfiteatrze Miejskim w Hajnówce.
 
Imprezę oficjalnie otworzyli: Jerzy Sirak Burmistrz Miasta Hajnówka oraz Barbara Sadowska Dyrektor Hajnowskiego Domu Kultury.
Plenerowa scena usytułowana tuż przy fontannie Parku Miejskiego w Hajnówce rozbrzmiewała śpiewem lokalnych zespołów folklorystycznych i ludowych prezentujących się przed licznie zgromadzoną publicznością, która wsłuchując się w dźwięki tradycyjnych pieśni, przyśpiewek, ale i współczesnych piosenek ludowych odpoczywała na przygotowanych specjalnie na tę okazję leżakach, pufach i ławeczkach.
Wśród wykonawców plenerowej sceny mieliśmy okazję usłyszeć zespoły folklorystyczne takie, jak CEGIEŁKI, RUCZAJOK, Zespół Pieśni HDK ECHO PUSZCZY, CZYŻOWIANIE, RECZAŃKA oraz gości z województwa świętokrzyskiego – zespół DOMASZOWIANIE, a także młodą wokalistkę AMELIĘ PIETROCZUK, która zabrała nas w sentymentalną, pełną lokalnej duchowości podróż do zapomnianych wsi naszego regionu.
Współczesne brzmienie folkloru i pieśni regionalnych usłyszeliśmy w wykonaniu zespołów: STUDIO PIOSENKI HDK, ŚWIATANAK, WERWOCZKI, KAŁASKI, CHÓR MIASTA HAJNÓWKA, CHÓR LEŚNIKÓW PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ, a także podczas występu solistki Świetłany Malesa, która energetycznymi utworami zmotywowała publiczność do rytmicznych oklasków.
Nasze plenerowe występy dopełniły entuzjastyczne i żwawe tańce w wykonaniu zespołu MAŻORETEK SHOCK oraz Zespołu Tańca Ludowego PRZEPIÓRKA.
Park miejski od pierwszych chwil oficjalnego rozpoczęcia Jarmarku Żubra tętnił życiem. Impreza przyciągnęła liczną rzeszę mieszkańców i turystów zainteresowanych udziałem w warsztatach, pokazach i degustacjach oraz zakupach regionalnych produktów, wyrobów i wytworów rzemiosła ludowego.
W przestrzeni parku miejskiego ulokowało się ponad 150 podmiotów zakwalifikowanych do uczestnictwa w Jarmarku, a wśród nich między innymi: artyści i rzemieślnicy ludowi, pasjonaci rękodzieła, koła gospodyń, rodzime stowarzyszenia i placówki przyrodniczo-turystyczne, wydawnictwa i autorzy książek. Wśród twórców ludowych znaleźli się przedstawiciele ginących zawodów - hafciarki, plecionkarze ze słomy i wikliny, garncarze. Nie zabrakło także rodzimego kowala, który tradycyjnie od wielu lat prezentuje się podczas naszej sztandarowej imprezy. Zgromadzona publiczność i uczestnicy Jarmarku mogli z uwagą obserwować warsztat pracy rękodzielników i spróbować własnych sił w wybranym rzemiośle. Strefa kulinarna przyciągała uczestników zapachem miodów, wędlin, pieczywa, słodkich wypieków, wyrobów kuchni tatarskiej i litewskiej, soków, lemoniad i domowych nalewek.
Dodatkowo w ramach działań projektowych Lokalnej Grupy Działania "Puszcza Białowieska" podczas Jarmarku Żubra dostępne było stoisko Gal Sinis, w którym każdy uczestnik miał możliwość degustacji produktów prosto z Sardynii.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się STREFA HAJNOWSKIEGO MARCINKA, w której Pani Joanna Bińczycka z Pracowni Tortów Cukrowe Fantazje wprowadzała warsztatowiczów w tajniki tworzenia tego lokalnego słodkiego przysmaku, wpisanego na listę produktów regionalnych.
Nasza impreza sprzyja całym rodzinom, dlatego nie mogło na niej zabraknąć atrakcji dla najmłodszych. Przygotowana przez pracowników Hajnowskiego Domu Kultury STREFA ZABAW DLA DZIECI skupiała liczną grupę młodych odbiorców, na których czekało szereg propozycji aktywnego spędzenia czasu w postaci zabaw, gier i zajęć plastycznych, a także malowania twarzy, plecenia warkoczyków. W organizacji dziecięcej strefy zabaw aktywnie pomagali wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Jagiełły w Hajnówce, którzy przez wiele godzin starali się zapewnić przybyłym dzieciom chwile radości i przyjemności. Dodatkowo w strefie zabaw byli:
- Emilia Stankowska „CraftEm'" , która wykonywała brokatowe tatuaże i pokaz baniek mydlanych,
- Stoisko Księgarni "Puszczyk", które oferowało zakup książek Tomasza Samojlika z autografem autora oraz zorganizowało spotkanie autorskie z pisarką Laurą Żurawską.
Podczas Jarmarku swoje książki podpisywali również Jerzy Plewa i Wojciech Koronkiewicz.
 
Po kilkugodzinnych artystycznych prezentacjach odbywających się na scenie plenerowej oraz trwających pokazach, degustacjach, warsztatach i jarmarcznych zakupach przenieśliśmy się na dużą scenę amfiteatru, gdzie chwilę po godzinie 18.00 ogłoszono wyniki Konkursu Kół Gospodyń Wiejskich na najlepszego i najsmaczniejszego Marcinka.
Laureatami konkursu zostali :
➡ I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Ziółka” z Dubin
➡ II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Narwi
➡ III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Dobrowody
Wyróżnienie:
➡ Koło Gospodyń Wiejskich „Dubiczanki” z Dubicz Cerkiewnych
➡ Koło Gospodyń Wiejskich „Teremiśki” z Bud
➡ Koło Gospodyń Wiejskich „Koszkowianki” z Koszek
Konkurs zorganizowany przez Hajnowski Dom Kultury oraz Lokalną Organizację Turystyczną "Region Puszczy Białowieskiej" w ramach zadania pt. ”Promocja produktów lokalnych dziedzictwa kulinarnego Hajnówki oraz regionu Puszczy Białowieskiej” realizowane w ramach projektu pn. „Hajnówka odNowa zielona transformacja” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa. Serdecznie dziękujemy za owocną współpracę LOT "Region Puszczy Białowieskiej".
 
Rozstrzygnięcie Konkursu na najlepszego i najsmaczniejszego Marcinka otworzyło nam jednocześnie popołudniowo - wieczorną część artystyczną, w której to nie zabrakło wyśpiewanych przez zespół KOLEJ NA ŁAPIANKI z Łap ludowych skocznych melodii, rockowych brzmień odkrywających tajemnice wierzeń i tradycji rejonu podlaskiego w wykonaniu zespołu SZEPTUCHA, a także autorskiego programu muzycznego promującego kulturę białoruską zaprezentowanego przez zespół SOUVENIR.
 
XVI edycję Jarmarku Żubra zakończyła potańcówka z zespołem PRYMAKI, który wyśpiewując piosenki na ludową i regionalną nutę porwał do tańca i wspólnej zabawy licznie zgromadzoną publiczność. Zespołowi udało się stworzyć niezapomniany kontakt z publicznością, tworząc atmosferę pełną radości i wspólnoty. Wokaliści zachęcali ludzi do śpiewania razem z nimi, a muzyka sprawiała, że wszyscy czuli się jak jedna wielka rodzina. Była to prawdziwa uczta dla zmysłów, zarówno dźwiękowych, jak i wzrokowych. 
 
Jarmark Żubra to unikalne spotkanie z wielokulturowością i lokalną tradycją prezentowaną w formie pokazów, warsztatów, produktów i występów artystycznych. Jarmark Żubra to sztandarowa impreza kulturalna naszego miasta, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego regionu.
 
 
Serdecznie dziękujemy za bezpłatne warsztaty prowadzone podczas XVI Jarmarku Żubra:
✔ DOROTA GÓRSKA – WARSZTATY PLECIONKARSKIE Z PAPIEROWEJ WIKLINY
✔ DOROTA SULŻYK – WARSZTAT FILCOWANIA
✔ EMILIA STANKOWSKA „CraftEm' ‘’ – ZABAWY Z DZIEĆMI – BAŃKI, BROKATOWE TATUAŻE
✔ FUNDACJA ,,ONI TO MY” - WARSZTATY ART. RECYKLINGU
✔ GRO MIX AGNIESZKA GROMEK – WARSZTATY TWORZENIA BIŻUTERII I WARSZTATY SZYDEŁKOWANIA
 
 
Dziękujemy również:
Pani Walentynie Kiendyś za użyczenie serwet, którymi zostało przyozdobione stoisko strefy Marcinka
Urzędowi Miasta Hajnówka za pomoc w transporcie sprzętu niezbędnego do organizacji imprezy
Pani Marcie Chmielińskiej za zamieszczenie  relacji z Jarmarku na hajnowka.naszemiasto.pl
 
Wszystkim dziękujemy za tak liczną obecność i niezapomnianą wspólną zabawę.
 
 
Do zobaczenia za rok na kolejnej - XVII już edycji Jarmarku Żubra w Hajnówce.
 
 
Patronat medialny: TVP3 Białystok, TV Podlasie, Polskie Radio Białystok
  

WARSZTATY JARMARKU

MAŁGORZATA KRAWCZYK– TKANIE NA RAMCE

ANNA MARKIEWICZ – WARSZTATY GARNCARSKIE

HALINA BIRYCKA  – WARSZTATY KORONCZARSKIE

STANISŁAW SKÓRZAK – WARSZTATY WYPLATANIA Z WIKLINY

HANNA KOZŁOWSKA ,,HAART’’ – WARSZTATY - BIŻUTERIA Z BAWEŁNIANYCH SZNURKÓW

DOROTA GÓRSKA – WARSZTATY PLECIONKARSKIE Z PAPIEROWEJ WIKLINY

STANISŁAW MIERZWIŃSKI – POKAZ KOWALSTWA STAROŻYTNEGO 

DOROTA SULŻYK – WARSZTATY FILCOWANIA

TOMASZ CHARKIEWICZ – PIROGRAFIA – WYPALANIE W DRZEWIE

TAMARA ZUBRYCKA –WARSZTATY WYPALANIE W DREWNIE, DECOUPAGE NA DREWNIE 

EMILIA STANKOWSKA „CraftEm' ‘’ –  BAŃKI, BROKATOWE TATUAŻE

FUNDACJA ,,ONI TO MY” -  WARSZTATY ARTYSTYCZNEGO RECYKLINGU

LUCYNA ZDANOWSKA – MAKATKA NAREWKOWSKA - WARSZTATY HAFCIARSKIE          

PASIEKA PODLASKA PSZCZÓŁKA WOJCIECH ŻYŁKIEWICZ – WARSZTATY PSZCZELARSKIE

MIKOŁAJ PIETRUCZUK- WARSZTATY PLECIONKARSKIE ZE SŁOMY

GRO MIX AGNIESZKA GROMEK – WARSZTATY TWORZENIA BIŻUTERII I WARSZTATY SZYDEŁKOWANIA