Startup Summer Camp 2022

ARTYKUŁY » Artykuły »  Startup Summer Camp 2022

 

Dziś, 9 września, w amfiteatrze, w malowniczym Supraślu, w otulinie Puszczy Knyszyńskiej, spotkali się młodzi przedsiębiorcy, którzy realizują swoje projekty w ramach programu „Platformy Startowe dla nowych pomysłów”, aby wspólnie z innowatorami, praktykami i zaproszonymi gośćmi wzajemnie się motywować i inspirować. StartUp Summer Camp to czwarta edycja letniej konferencji organizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która umożliwia środowisku startupowemu integrację i wymianę doświadczeń.

 

To niecodzienne wydarzenie przyciągnęło wielu młodych przedsiębiorców – w tegorocznej edycji udział wzięło ponad 200 uczestników, w tym ekspertów i prelegentów. Gości przywitał Jacek Żalek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, który w trakcie oficjalnego otwarcia powitał uczestników i zebranych gości słowami:

 

To, co dzisiaj rodzi się w głowach młodych ludzi, mających ambicje zmieniać świat, jutro będzie podbijać polskie i światowe rynki. To właśnie te pomysły i działania pozwolą nam zbudować polską przyszłość, także dzięki możliwościom, jakie niesie zmiana technologiczna. Zmiana ta jest już okrzyknięta rewolucją sztucznej inteligencji – mówił Żalek.

 

Środowisko startupowe oraz zebranych gości przywitał także Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, organizatora wydarzenia finansowanego z Funduszy Europejskich, Programu Polska Wschodnia.

 

Startupy w Polsce to przyszłość. W ramach projektu, którego efekty możemy tutaj dziś oglądać, zgłoszono ponad 11 tysięcy unikalnych pomysłów, z których najlepsze zostały wybrane przez funkcjonujące Platformy Startowe. Projekty te, dzięki Funduszom Europejskim, otrzymały ponad pół miliarda złotych na rozwój biznesu i wdrożenie ich produktów na rynek. StrartUp Summer Camp to prawdziwe święto polskiej innowacyjności i startupów. Chciałbym, aby uczestnicy wyciągnęli jak najwięcej ze spotkań i warsztatów, które na nich czekają – podkreślał Budrowski i dodał – Wsparcie finansowe i merytoryczne jest kluczowe dla rozwoju polskich startupów, dlatego niezmiernie cieszymy się, że konkursy dla startupów będą kontynuowane w nowej perspektywie Funduszy Europejskich na lata 2021-2027.

 

Swoje powitanie do uczestników wygłosili przedstawiciele władz lokalnych oraz współpracujących instytucji: Tomasz Madras – I Wicewojewoda Podlaski, Sebastian Łukaszewicz – Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Radosław Dobrowolski – Burmistrz Miasta Supraśl, Adam Młodkowski – Członek Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych, Robert Kłosowski – prezes Zarządu Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości oraz Jakub Lackorzyński z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Galeno Chua – doświadczonego marketingowca z zakresu brandingu i relacji z klientami, który swoje doświadczenia zdobywał w pracy z firmami i organizacjami pozarządowymi w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Azji Południowo-Wschodniej i Australazji. Chua prezentował istotne w prowadzeniu firmy wartości: intuicja, otwarty umysł i empatia. W swoim wystąpieniu wskazywał, że według badań aż 70% konsumentów jest gotowych płacić więcej za dobrą i przyjazną obsługę – dlatego, tak ważne jest myślenie o emocjach ludzi na każdym szczeblu – od klienta po CEO.

 

Partnerem wydarzenia jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, natomiast partnerem konkursu pitchingowego dla uczestników wydarzenia jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Instytucje reprezentowali Małgorzata Wierzbicka, dyrektor Departamentu Programów Ponadregionalnych oraz Marcin Sowa, naczelnik w Departamencie Innowacji.

 

Wymiana doświadczeń i warsztaty kreatywne dla startupów

 

StartUp Summer Camp to duża dawka wiedzy i doświadczeń. W trzech tematycznych namiotach uczestnicy mogli wziąć udział w prelekcjach na temat przyszłości rynku po pandemii COVID-19, wpływu inflacji na gospodarkę, rynki finansowe i decyzje inwestorów czy budowaniu skutecznych zespołów projektowych. Eksperci wspierali przedsiębiorców w ramach ćwiczeń dotyczących kreowania marki, copywritingu, UX czy doradztwa prawnego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się debaty na temat pitchowania, przywództwa w biznesie czy kreowania startupów w mediach.

 

Swoimi doświadczeniami dzielili się uczestnicy poprzednich edycji StartUp Summer Camp. Podczas debaty przedsiębiorcy udzielali wskazówek młodym firmom. Wskazywali, że tworzenie startupu to ciężka, ale satysfakcjonująca praca. Polecali wykorzystać najprzyjemniejszy etap – inkubację – do dobrej analizy biznesowej oraz wdrożenia w życie porad ekspertów oraz dojrzałych startupów. Uczestnicy dowiedzieli się, że przemyślana wizja i spójny zespół, który ma kompetencje do realizacji wspólnego celu, to podstawowy element budowania startupu.

 

Na zakończenie części oficjalnej pierwszego dnia odbył się konkurs pitchingowy StartUp SummerCamp!Pitch2022, w trakcie którego uczestnicy walczyli o nagrody finansowe ufundowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Do Konkursu zgłosiło się kilkadziesiąt pomysłów, a 10 wybranych przez Kapitułę Konkursu zaprezentowało je na miejscu w Supraślu. Kapituła wybrała i nagrodziła następujące projekty:

 

Pierwsza nagroda i 25 tysięcy złotych trafiło do IQ Bizoom, za projekt nieinwazyjny pomiar glukozy.

 

Druga nagroda i 15 tysięcy złotych otrzymał Ultraxis – system monitorowania stabilności budynków.

 

Trzecia nagroda i 10 tysięcy złotych powędrowało do Waterly oferującego system monitorowania jakości wody.

 

StartUp Summer Camp to dwudniowe wydarzenie, które swoją kontynuację będzie miało jeszcze 10 września. Luźna, przyjazna atmosfera z pewnością zainspiruje i wzmocni kreatywność młodych przedsiębiorców. W ramach wydarzenia uczestnicy mają szansę wziąć udział w ciekawych prelekcjach i warsztatach, ale także nawiązać kontakty biznesowe.

 

Konferencja sfinansowana została ze środków Funduszy Europejskich, Programu Polska Wschodnia (POPW).