SPRAWOZDANIE Z IMPREZY PROMOCYJNEJ NADBUŻAŃSKIE ZIOŁOWE SPOTKANIA W „ZIOŁOWYM ZAKĄTKU” W KORYCINACH

ARTYKUŁY » Artykuły »  SPRAWOZDANIE Z IMPREZY PROMOCYJNEJ NADBUŻAŃSKIE ZIOŁOWE SPOTKANIA W „ZIOŁOWYM ZAKĄTKU” W KORYCINACH

 SPRAWOZDANIE Z IMPREZY PROMOCYJNEJ

 NADBUŻAŃSKIE ZIOŁOWE SPOTKANIA

 W „ZIOŁOWYM ZAKĄTKU” W KORYCINACH

 

18 czerwca 2023 r. w „Ziołowy Zakątku” w Korycinach odbyła się impreza promocyjna pn. „Nadbużańskie Ziołowe Spotkania”. Impreza była organizowana przez SLGD „Tygiel Doliny Bugu” w partnerstwie z „Ziołowy Zakątek” Angielczyk Sp. Jawna.

 

Uroczystość rozpoczęła Prezeska stowarzyszenia - Agnieszka Wojtkowska oraz Właściciel Gospodarstwa Agroturystycznego - Mirosław Angielczyk.

 

W imprezie uczestniczyło około 900 osób, zaproszeni goście, burmistrzowie i wójtowie należący do LGD, przedsiębiorcy, rolnicy, turyści.  

 

Uroczystość prowadziła Pani konferansjer – Dorota Frasunkiewicz, która także przeprowadzała animacje z publicznością.

 

Podczas uroczystości odbył się „Konkurs szybkości zbierania ziół”, w którym udział wzięło 10 osób. Wyróżniono i nagrodzono osoby, które zajęły trzy pierwsze miejsca:

 

- I miejsce zajęła Pani Agnieszka – Trębicka

 

- II miejsce zajęła Pani Alina Skłudzka,

 

- III miejsce zajął Pan Rafał Gadomski.

 

Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

 

Sponsorami nagród było SLGD „Tygiel Doliny Bugu” oraz Mirosław Angielczyk „Ziołowy Zakątek”.

 

W ramach wydarzenia odbywały się liczne warsztaty m.in.

 

  1. Terapia lasem dla dorosłych – przeprowadzone przez Panią dr Katarzynę Simonienko,

  2. Leśne medytacje - uważne spacery po lesie - przeprowadzone przez Panią Justynę Paluch,

  3. Gimnastyka słowiańska - przeprowadzone przez Panią Martę Wysocką,

  4. Etnodesign - przeprowadzone przez Panią Katarzynę Sępniak,

  5. Relaks misy i gongi - przeprowadzone przez Panią Joannę Romaniuk,

  6. Pieczenie tradycyjnych, podpłomyków z ziołami ,

  7. Kamieniarskie – tradycyjna pracownia rzeźby w kamieniu,

  8. Przygotowania naturalnych kosmetyków,

  9. Rozpoznawania ziół z wykorzystaniem zmysłu węchu,

  10. Rozpoznawania ziół/owoców z wykorzystaniem zmysłu smaku,

  11. Od nasiona do aromaterapii,

  12. Wicie wianków Świętojańskich,

  13. Babka, starucha, szeptucha,

  14. Przygotowanie zielników,

  15. W poszukiwaniu Kluka”,

  16. Poletka uprawowe,

  17. Ogród sensoryczny,

 

Impreza uatrakcyjniona została przez występy zespołów ludowych, takich jak: „Mielniczanie” z Mielnika, „Wrzosy” z Wilanowa „Jabłonniacy” z Jabłonny Lackiej oraz „Bractwo Akordeonistów Siemiatyckich”. Dodatkowo można było obejrzeć pokaz pieczenia sękacza prowadzony przez Panią Ewę Mitnowską, skorzystać z usług Irydologa dr Siergieja Kozakowa, obejrzeć stoisko „Mobilnego muzeum rowerów i nie tylko” oraz skorzystać z przygotowanych przez nich animacji. Uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych z Zespołu Szkół Rolniczych im. W. Witosa przygotowali stoisko z degustacją potraw na bazie ziół. Na placu mogliśmy oglądać wystawców z lokalnymi produktami i rękodziełem.

 

Na zakończenie imprezy zorganizowane zostało kino plenerowe, gdzie zostały wyświetlone filmy: „Spot promocyjny województwa podlaskiego”, „Podlasie Nadbużańskie Dolina Zachodniego Bugu, Ukraina”, „Cząstka Podlasia”.

 

Impreza miała na celu promocję regionu, poznania kultury i tradycji Podlasia Nadbużańskiego, zwiększenie ruchu turystycznego oraz wydłużenie sezonu turystycznego. Zależało nam na tym, żeby o „Ziołowym Zakątku” dowiedziało się jak najwięcej osób a przede wszystkim turystów. To miejsce jest unikatowe w skali świata, obiekt agroturystyczny położony w samym sercu najczystszego regionu Polski, Podlasia. To atrakcja dla tych wszystkich, którzy szukają wytchnienia od zgiełku miasta. Impreza nie wątpliwie spowodowała zwiększenie zainteresowania naszym regionem.

 

Patronat medialny nad imprezą sprawował: Polskie Radio Białystok, Kurier Podlaski, Wieści Sokołowskie, Wieści Podlaskie oraz Kraina Bugu.

 

Festiwal jest zadaniem publicznym dofinansowanym ze środków dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego oraz w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego PROW na lata 2014-2020 w ramach operacji „Sieciowe Produkty Turystyczne w Dolinie Baryczy i Bugu” (KAJRO), objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.