Podsumowanie XI edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej.

ARTYKUŁY » Artykuły »  Podsumowanie XI edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej.

W dniu 7 czerwca 2023 roku odbyło się uroczyste podsumowanie XI edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej.

Spotkanie Uczniów - uczestników Konkursu, Ich Rodziców, Nauczycieli, Dyrektorów Szkół oraz przedstawicieli  organów prowadzących szkoły z organizatorami konkursu miało miejsce w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Białymstoku.

Pomysłodawcą i organizatorem Konkursu od 11 lat jest Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosław Zieliński. Od 6 lat współorganizatorem Konkursu jest Podlaski Kurator Oświaty Beata Pietruszka.

W bieżącym roku szkolnym powstała nowa kategoria prac plastycznych, skierowana do uczniów klas 1-3 Szkoły Podstawowej (uroczyste podsumowanie dla uczniów klas 1-3 odbędzie się w późniejszym terminie). Łącznie do konkursu przystąpiło 81 uczniów z 25 szkół z terenu całego województwa podlaskiego i jedna uczestniczka z województwa śląskiego.

Prace oceniała Komisja Konkursowa w składzie:

1.      dr hab. Krzysztof Jasiewicz

2.      dr hab. Krzysztof Sychowicz

3.      dr hab. Krzysztof Filipow

4.      ks. dr Krzysztof Mielnicki

5.      ks. Prałat Stanisław Wysocki

6.      dr Jarosław Schabieński

7.      mgr Lidia Kłoczko

8.      mgr Małgorzata Kap

9.      mgr Jadwiga Pusz

10.   mgr Marek Krzysztof Brzozowski

11.   mgr Małgorzata Kleszczewska

 

W kategorii klas 4-8 ze szkół podstawowych najwyżej oceniła następujące prace:

pierwsze miejsce: Wiktoria Zdanowicz, uczennica klasy VIII Prywatnej Szkoły Podstawowej  „Świat ucznia” w Białymstoku,

drugie miejsce ex aequo: Ewa Lipińska, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej  nr 1 w Grajewie,

drugie miejsce ex aequo: Julian Tomulewicz, uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej im. Elizy Orzeszkowej w Zespole Szkół Samorządowych w Krynkach

trzecie miejsce ex aequo: Gabriela Szafrańska, uczennica klasy VIII Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Tykocinie,

trzecie miejsce ex aequo: Szymon Brzozowski, uczeń klasy VIII Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Niewodnicy Kościelnej,

trzecie miejsce ex aequo: Karolina Michalak, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Białymstoku.

 

Wyróżnienia otrzymali:

Oliwia Miśta, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wojska Polskiego w Porębie,

Kamila Piotrowska, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej  im. Stefana Czarnieckiego w Tykocinie,

Joanna Horoszewska, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży.

 

W kategorii szkół ponadpodstawowych Komisja Konkursowa najwyżej oceniła następujące prace:

pierwsze miejsce: Natalia Tymińska, uczennica klasy I  Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem,

drugie miejsce ex aequo : Magdalena Selwent, uczennica klasy I III Liceum Ogólnokształcącego im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach,

drugie miejsce ex aequo : Feliks Popławski, uczeń klasy II Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem,

trzecie miejsce ex aequo: Mateusz Gawinowicz, uczeń klasy I Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Sejnach,

trzecie miejsce ex aequo: Kinga Lubak, uczennica klasy I I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Zambrowie.

 

Wyróżnienia otrzymali:

Amelia Malinowska, uczennica klasy I I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie,

Dżesika Remiszewska, uczennica klasy I I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie,

Julia Olszak, uczennica klasy I I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie,

Marta Piwowarska, uczennica klasy I I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie,

Adam Pura, uczeń klasy II Liceum Profilowanego w Zespole Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostrożanach,

Wiktoria Boguszewska, uczennica klasy II Liceum Profilowanego w Zespole Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostrożanach.

Pozostali uczestnicy otrzymali podziękowania za udział w konkursie. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni przez Jarosława Zielińskiego Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, a część nagród została ufundowana przez Podlaskiego Kuratora Oświaty Beatę Pietruszkę jako współorganizatora Konkursu, Nadleśnictwo Płaska, Nadleśnictwo Augustów, Nadleśnictwo Szczebra, Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz niektóre Organy Prowadzące Szkoły, w tym przez Starostę Łomżyńskiego Lecha Szabłowskiego i Wicestarostę Marie Dziekońską, którzy przekazali 20 egzemplarzy o Kardynale Stefanie Wyszyńskim, który od 28 maja 2023 roku jest Patronem powiatu łomżyńskiego.

 

Celem Konkursu jest głębsze zainteresowanie uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych w województwie podlaskim trzema tragicznymi, połączonymi ze sobą wydarzeniami z najnowszej historii Polski - Zbrodnią Katyńską, Katastrofą Smoleńską i Obławą Augustowską. Fundamentem wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej powinna być prawda o tych wydarzeniach. Poszukiwaniu tej prawdy służy Konkurs „By czas nie zaćmił i niepamięć”…

Konkurs uczy poszukiwania źródeł historycznych i ich interpretowania, samodzielnego myślenia, a poszerzanie wiedzy uczniów na temat wydarzeń, które wciąż zawierają białe plamy uodparnia młodych ludzi na manipulacje intelektualne, medialne i polityczne.

W ubiegłym roku, zgodnie z możliwością zapisaną w regulaminie konkursu, została wydana publikacja zawierająca prace najwyżej ocenione przez Komisję Konkursową z poprzednich dziesięciu lat tego Konkursu. Laureaci i uczestnicy Konkursu, nauczyciele, rodzice oraz samorządowcy otrzymali dzisiaj tę publikację.

Cieszy fakt, że młodzież chętnie podejmuje badania i dzieli się refleksjami nad tą problematyką, i że wzrasta zainteresowanie tym Konkursem, a także poziom poznawczy i językowy nadsyłanych prac.

Nagrodzonym gratulujemy, a wszystkim Uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w Konkursie.

Dziękujemy Państwu za patronat medialny.

Monika Dyoniziak