Platforma Obywatelska przygotowuje białostocki program in vitro

ARCHIWUM »  Archiwum » Platforma Obywatelska przygotowuje białostocki program in vitro

 

Konferencja prasowa - 11 marca 2019r. godz. 12:30

 

Poseł na Sejm RP Robert Tyszkiewicz, profesor Sławomir Wołczyński, radni Rady Miasta Białystok Jowita Chudzik i Łukasz Prokorym

 



 

Na dzisiejszej konferencji w Biurze Zarządu Regionu Podlaskiego PO RP, poseł Robert Tyszkiewicz wraz z profesorem Sławomirem Wołczyńskim i białostockimi radnymi miejskimi Jowitą Chudzik i Łukaszem Prokorymem, poinformowali, że rozpoczynają działania mające na celu przygotowania programu białostockiego wsparcia in vitro.

 

Poseł Robert Tyszkiewicz powiedział, że w Białymstoku w temacie in vitro dzieje się źle. Poseł od kilku miesięcy dostaje alarmujące sygnały od mieszkańców i przedstawicieli środowiska medycznego, że coraz trudniej jest z dostępnością do in vitro w Białymstoku, a to przeciez Białystok jest kolebką polskiego in vitro i to tutaj są najlepsi specjaliści w tej dziedzinie w kraju. Dlatego też poprosił o wsparcie jednego z najlepszych specjalistów na świecie - profesora Sławomira Wołczyńskiego, który zadeklarował swoją gotowość do podjęcia się przygotowania programu białostockiego wsparcia in vitro oraz poinformował, że potrwa to kilka tygodni. Profesor Wołczyński jest autorem samorządowych projektów in vitro w takich miastach jak Gdańsk czy Warszawa. Dodatkowo poseł Tyszkiewicz poprosił białostockich radnych o uruchomienie konsultacji w tym temacie, aby w procesie tychże konsultacji, współnie można było jak najlepszy dla Białegostoku program in vitro przygotować. Powiedział również, że zależy mu, aby od 1 stycznia 2020r. program ten był już finansowany z nowego budżetu miasta. Robert Tyszkiewicz zaapelował do wszystkich, ponad podziałami, aby pomóc wszystkim tym, którzy zmagają się z problemem niepłodności.

 

Radna Jowita Chudzik powiedziała, że to najwyższy czas, aby białostocki program wsparcia in vitro przestał być tematem tabu oraz, żeby Białystok dołączył do grona miast, który taki program już wprowadziły. "Dajmy szansę białostockim parom, dla których ta metoda jest jedyną szansą na posiadanie potomstwa." - mówiła radna Chudzik. Poinformowała również, że zwrócą się z prośbą do wszystkich białostockich radnych, aby ponad podziałami włączyli się w proces konsultacji.

 

Profesor Sławomir Wołczyński, twórca co najmniej kilku takich programów, powiedział, że najlepszym wyjściem byłoby, aby te programy były finansowane ze środków danego Ministerstwa, ale w przypadku, gdy rząd nie daje takiej możliwości, to bardzo ważne jest, by samorządy włączały się w uruchamianie programów in vitro, aby nie wykluczać tych par, które mają problem z poczęciem, a ich jest ok. 10%, co może być problemem demograficznym miasta. Profesor poinformował, że należy przygotować opis tego projektu, warunki, w jakich ma odbywać się realizacja, następnie przedstawić to do Agencji Oceny Technologii Medycznej i uzyskać odpowiednią opinię. Powiedział również, że ważne jest, aby tworzenie programu nie było tematem starć politycznych, a merytorycznej dyskusji.

 

Przewodniczący Rady Miasta Białystok Łukasz Prokorym rozpoczął od podziekowań dla posła Roberta Tyszkiewicza i profesora Sławomira Wołczyńskiego za wsparcie merytoryczne i polityczne, jakie przekazują białostockiemu programowi wsparcia in vitro. Zaprosił również wszystkie środowiska do konsultacji tego programu, w postaci konferencji czy debat. Wyraził również głęboką wiarę, że w przyszłości w zgodzie ze wszystkimi środowiskami uda się białostocki program wsparcia in vitro przyjąć. Powiedział również, że jest to inicjatywa dla mieszkańców Białegostoku i szczególnie nie będzie budżetu miasta obciążać. Szacowany koszt to 1 milion zł i program objąłby ok. 200 par rocznie.

 



 

Transmisja na żywo https://www.facebook.com/roberttyszkiewicz/videos/294891871186431/UzpfSTU5Mjc5NzgzNDIwNzM0NToxMjUzNDE0MDAxNDc5MDU1/