Dożynki Diecezji Drohiczyńskiej w Wyszkach

ARTYKUŁY » Artykuły » Dożynki Diecezji Drohiczyńskiej w Wyszkach

  Dziękczynienie za plony

 

 

7 września w Wyszkach odbyło się diecezjalne doroczne Święto Plonów. Na uroczystości dożynkowe przybyło wielu gości. Zarząd Województwa Podlaskiego reprezentowali wicemarszałek Stanisław Derehajło i członek zarządu – Marek Malinowski. Na plac celebry wniesiono procesjonalnie 66 wieńców przygotowanych przez poszczególne parafie. Uroczystą mszę dożynkową w plenerze na placu przy kościele koncelebrował biskup drohiczyński Piotr Henryk Sawczuk. Po wspólnym podzieleniu się chlebem wypieczonym z tegorocznego zboża Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały dla wszystkich uczestników spotkania poczęstunek.

 

 

Przed mszą św. miało miejsce modlitewne czuwanie z modlitwą różańcową i nabożeństwem pierwszych sobót miesiąca, któremu przewodniczył ks. Roman Kowerdziej, diecezjalny duszpasterz Wspólnot Maryjnych. Następnie słowa powitania skierował proboszcz parafii w Wyszkach ks. Andrzej Ulaczyk. W imieniu władz lokalnych głos zabrał wójt Gminy Wyszki Mariusz Korzeniewski. O poświęcenie ziarna i wieńców poprosili starostowie dożynek, Małgorzata i Andrzej Kowalewscy. Przed ołtarzem polowym poza kwiatami były płody i owoce ziemi z ziarnem przygotowanym do poświecenia na tegoroczny zasiew.

 

Podczas dożynek modlono się za rolników i wszystkich pracujących na roli, sadowników, hodowców, przetwórców. Dziękowano za Bogu za pogodę, zdrowie, plony. Delegacje z wieńcami dożynkowymi procesjonalnie przechodziły przed ołtarzem, gdzie ks. bp Piotr Sawczuk poświęcił wieńce dożynkowe oraz ziarno na przyszłoroczne zasiewy. Złożone wieńce dożynkowe są wyrazem uwielbienia i dziękczynienia za tegoroczne plony.

 

 

Homilia i podziękowania

 

W homilii biskup Sawczuk przypomniał, że choć sytuacja rolników nie jest najradośniejsza, to chrześcijanin powinien być zawsze człowiekiem nadziei. Tak jak w przyrodzie jest zmienna pogoda, zmieniają się pory roku podobnie jest w naszym życiu, przychodzą nieraz dni trudne. Wtedy powinna przyjść pomoc instytucji, szczególnie tym małym gospodarstwom, które mają problemy. Wskazał na świętych, w tym bł. Karolinę Kózkównę, patronkę rolników i polskiej wsi. - Niech jaśnieje przed nami niezwykły blask jej świętości (…), niech oświeca drogi, po których chodzi dzisiejszy rolnik, niech pomaga wytrwać na Chrystusowej drodze, mimo, że polski rolnik przeszedł wiele i ciągle wiele przechodzi.(…). Trzeba ją prosić o pomoc i siłę - mówił Biskup. Przypomniał też zebranym, że chrześcijaństwo nie może być postrzegane jako obraz wiecznej sielanki. Jego symbolem jest krzyż. Wymaga on rzeczy trudnych, nieraz nawet przekraczających ludzkie możliwości. Odwołując się do opisu rozmnożenia chleba przywołanego w Ewangelii, Ekscelencja mówił o wdzięczności i o trosce o to, co w górze, a nie na ziemi. ,,Modlimy się byśmy potrafili na Chrystusie budować swoje życie i w świetle Ewangelii oceniać sprawy doczesne” – podkreślił.

 

W procesji z darami niesiono chleb i wino oraz 50 jednakowych ornatów, darów z parafii. Oprawę muzyczną sprawował chór parafialny pod kierownictwem siostry zakonnej z parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim.

 

O sytuacji w polskim rolnictwie, dotkliwej suszy, która dotknęła nie tylko Podlasie mówił Antoni Sieczkowski, diecezjalny duszpasterz rolników. Apelował o mniejszą biurokrację, intensywniejsza pomoc, poszanowanie pracy i godności rolnika. Na zakończenie mszy św. podziękował ks. biskupowi wójt Wyszek Mariusz Korzeniewski, wyraził też wdzięczność ks. biskupowi Tadeuszowi Pikusowi i zaprosił na dalszą część uroczystości na plac przy siedzibie OSP.

 

Po pasterskim błogosławieństwie nastąpiło dzielenie się poświęconym chlebem. Były też honorowe salwy oddane przez Łomżyńsko-Drohickie Bractwo Kurkowe. W konkursie na najpiękniejsze wieńce dożynkowe, pierwsze miejsce zajęła par. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, drugie miejsce par. św. Wawrzyńca w Kożuchówku, trzecie miejsce par. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. Wyróżnienie przyznano: par. św. Jerzego w Sawicach, par. św. Andrzeja Boboli w Wyszkach, par. Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie. Fundatorem nagród był Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski, który też do zebranych zwrócił się z dożynkowym przesłaniem.

 

 

Przejście na plac przy OSP

 
Przejściu na plac przy OSP towarzyszył śpiew i ludowe melodie. Na placu dożynkowe święto było okazją do zaprezentowania funkcjonowania Kół Gospodyń Wiejskich, które w ostatnim czasie odrodziły swoją działalność. Wszyscy uczestnicy wyszkowskiego spotkania mieli okazję do spróbowania domowych wyrobów autorstwa pań z lokalnych Kół. A był na stołach duży wybór: Poza tradycyjnym grillem kolejki ustawiały się do skosztowania babki ziemniaczanej, domowego smalcu z kiszonym ogórkiem, rybami i ciastami w wielu odsłonach. Panie z KGW zadbały także o oprawę artystyczną.

 

Licznie przybyli wierni wraz z przedstawicielami parlamentu RP, administracji rządowej, radnymi wojewódzkimi, przedstawicielami Zarządu Województwa Podlaskiego, lokalnymi włodarzami powiatowymi i gminnymi mieli też okazję wysłuchać śpiewów różnych zespołów ale także wysłuchać czytanych fragmentów jak w całej Polsce ramach VIII edycji Narodowego Czytania Lektur pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Organizatorzy poprosili do czytania lektur m. in.: biskupa Piotra Sawczuka, wojewodę Bohdana Paszkowskiegio i byłego marszałka Jerzego Leszczyńskiego. Uroczystości odbyły się przy pięknej słonecznej pogodzie.

 

Tekst i foto Tadeusz Szereszewski

 

 

 

.