Zapachniało Puszczą

ARTYKUŁY » Artykuły » Zapachniało Puszczą

 

Hajnówka

 

Zapachniało Puszczą

 

Tegoroczna, trzynasta, edycja "Jarmark Żubra" promowała nie tylko bogactwo kultury i lokalnych kuchni regionu Puszczy Białowieskiej ale przede wszystkim puszczańskie zioła, które były tematem przewodnim wydarzenia. Stąd też tegoroczna impreza odbywała się pod nazwą "Jarmark Żubra Pachnący Puszczą" . Jarmark Żubra. to jedno z głównych wydarzeń wdrażanej przez miasto Hajnówka Strategii Marki Hajnówka. Alejki hajnowskiego parku miejskiego tej niedzieli (14 lipca) od rana wypełniały zapachy lokalnych wędlin, ciast i ziół. Wyroby spożywcze, rękodzielnicze i artystyczne zaprezentowało ponad 120 wystawców. Szczególne miejsce na tegorocznym jarmarku zajęła strefa kulinarna “Smaki Hajnówki” w tym - ciesząca się niemalejącym od lat zainteresowaniem - strefa hajnowskiego Marcinka. Odwiedzający - mieszkańcy Hajnówki i licznie przybyli turyści - mogli zakupić i skosztować oryginalnych przysmaków, nie tylko lokalnych, ale także m.in. litewskich i tatarskich. Swoje stoiska z lokalnymi produktami kulinarnymi zorganizowały Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu hajnowskiego.

 

- KGW "Borysówka" promowało się hasłem "Borysówka - Wieś Drewniana" a odwiedzających zapraszało na warsztaty pieczenia tradycyjnych ciastek maślanych z tzw. maszynki,

 

- KGW "Jezioranki" z Siemianówki kusiło wiejskimi potrawami na czele ze smalczykiem i świeżymi ogórkami,

 

- KGW w Starym Berezowie kusiło m.in. pierogami,

 

- KGW z Dobrowody nie tylko prezentowało obrzęd pieczenia weselnego korowaja

 

- Stoisko Stowarzyszenia "Krynica"z Lipin witało hasłem "Wioska Bulwy" i częstowało odwiedzających ziemniaczanymi potrawami: m.in.babką i kiszką ziemniaczaną.

 

To tylko niektóre kulinarne stoiska zaprezentowane w "Strefie kulinarnej". Uwieczeniem prezentacji był konkurs na " Najlepsze danie puszczańskimi ziołami pachnące", do którego zgłoszono 14 potraw. Niełatwe zadanie miało więc jury w składzie:

 

Jerzy Sirak - Burmistrz Hajnówki

 

Barbara Tekieli - dziennikarka kulinarna

 

Eugeniusz Sidoruk - Firma "Runo"

 

Karol Sidoruk - Firma "EkoHerba". Ostatecznie wybrano trzy najlepsze potrawy:

 

I miejsce - "Szarlotka Drewniaka Borysa" (Borysówka Wieś Drewniana),

 

II miejsce - smalczyk z ogórkami (KGW "Jezioranki" z Siemianówki)

 

III - pierogi z jagodami (KGW Stare Berezowo)

 

Zwiedzającym stoiska towarzyszyła folklorystyczna muzyka w wykonaniu ludowych zespołów z regionu i zza wschodniej granicy.

 

Tradycyjnie dużo atrakcji czekało na najmłodszych w strefie Żubra Pompika. W tej strefie na "milusińskich" - i nie tylko - czekało wiele atrakcji. Można było m.in. spróbować wydoić kozę, popisać się wiedzą w "Pompikowym Kole Fortuny", połowić kaczki czy posadzić - i zabrać w udekorowanej samodzielnie doniczce - wybrane sadzonki ziół.

 

Oczywiście w tej strefie nie mogło zabraknąć "ojca" Żubra Pompika - Tomasza Samojluka, uzyskać autograf autora i "pompikowy stempelek".

 

Była też jeszcze jedna strefa, "Strefa Kocyka", w której można było rodzinnie pobiesiadować- odpoczywając po trudach zwiedzania -na przyniesionym z domu kocyku.

 

A na zakończenie zrelaksować się przy muzyce występujących w amfiteatrze zespołów zarówno z regionu jak i gości z Białorusi, Litwy i Łotwy.

 

Po raz kolejny patronat medialny nad imprezą sprawował nasz dwutygodnik.

 

Wiesław S. Sokołowski