XII Jarmark Żubra 2018 – podsumowania czas

ARCHIWUM »  Archiwum » XII Jarmark Żubra 2018 – podsumowania czas

 

Po raz dwunasty Park Miejski w Hajnówce gościł wystawców z regionu, Polski oraz z zagranicy (Białoruś, Litwa, Ukraina), prezentujących różne oblicza dziedzictwa kulturowego. Jarmark Żubra to spacer po duchową i witalną energię, na którym każdy ma okazję doświadczyć smaku regionalnych potraw, duchowości kultury, folkloru w postaci rękodzieła ludowego, sztuki oraz muzyki ludowej. Podczas tegorocznej edycji atrakcji było moc.

 

Nie sposób opisać wszystkich wystawców z osobna, lecz warto podkreślić, iż każdy z nich wniósł cząstkę lokalnego bogactwa. Jarmark Żubra 2018 tworzyło ponad 120 podmiotów. Prócz tradycyjnych stoisk, które oferowały regionalne produkty, uczestnicy przedsięwzięcia mieli możliwość wypróbowania swoich artystycznych, rzemieślniczych zdolności na pokazach rzemiosła (haftu, wyplatania ze słomy, kowalstwa), strefie twórczej Kluby Plastyka „START” czy Pleneru Tkackiego Pracowni Gobelinu HDK. Produkty lokalne są wizytówką kultury danego miejsca, będącymi istotnym elementem w budowaniu wizerunku miasta, jego marki. Stanowią potencjał, w który warto inwestować, aby móc zachować tradycyjnego ducha. Działa on jak magnes przyciągający szerokie grono odbiorców – turystów, inwestorów, nowych mieszkańców. Tak też jest w przypadku Hajnówki – to kierunek założeń oraz działań zawartych w Strategii Marki Miasta Hajnówka. A Jarmark Żubra należy do flagowych wydarzeń w hajnowskim kalendarzu imprez.

 

Stałym punktem Jarmarku była Strefa Hajnowskiego Marcinka, w której prym wiodła Pani Joanna Bińczycka z Pracowni Tortów Cukrowe Fantazje. Jak co roku cieszyła się dużym zainteresowaniem młodszego, jak i starszego pokolenia. Przygotowywanie placków, ich dekoracja wywoływała uśmiech na twarzach uczestników warsztatów. Lokalny specjał posmakować można było na stoisku Piekarni EMMA Borowik z Hajnówki, ulokowanej pod namiotem strefy. Dziękujemy Panu Andrzejowi Borowik oraz Pani Joannie za zaangażowanie i pomoc we współorganizacji stoiska, a także promocję Hajnowskiego Marcinka.

 

Produktem lokalnym, na którym skupiliśmy w tym roku główną uwagę, były wyroby hajnowskiej mleczarni OSM – Twaróg Hajnowski, Ser Carski, osełka, śmietana. Na stoisku firmy skosztować można było mleczarskich smakołyków. Jedną z atrakcji, trochę jak powrót do tradycji, był konkurs bicia masła w „masłobojkach”. Możliwości wykorzystania ich w praktyce ukazał konkurs na Najlepsze Danie o Smaku Hajnowskiego Sera. Zgłoszono do niego potrawy słone: „Roladę serową” autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich w Starym Berezowie, „Pasztet z Cukinii” z Serem Carskim Doroty Sieniuć; dania słodkie: „Pyszne placki mojej babci” Koła Gospodyń Wiejskich w Starym Berezowie, „Paschę” Doroty Sieniuć. Komisja w składzie: Jerzy Sirak Burmistrz Miasta Hajnówka, Mieczysława Bogdanowicz Prezes PSS Społem w Hajnówce, Michał Duchna Zastępca Prezesa OSM Hajnówka jednogłośnie za najlepszy wyrób uznali Paschę wykonania Doroty Sieniuć przyznając jej I miejsce. II i III miejsce przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich w Starym Berezowie za Placki mojej babci oraz roladę serową. Serdecznie gratulujemy.

 

Swoje 95-lecie w tym roku obchodzi PSS Społem w Hajnówce. Z tej okazji Spółdzielnia przygotowała tego dnia urodzinowe atrakcje. Promocje (m.in. karty podarunkowe, kupony), zabawy i konkursy dla dzieci, degustacje wyrobów firmy, niespodzianki. Jubileusz nie mógł odbyć się bez tortu. Kawałek urodzinowego wypieku otrzymali wszyscy zainteresowani. Pani Prezes Mieczysławie Bogdanowicz, całej spółdzielni PSS Społem w Hajnówce, gratulujemy i życzymy kolejnych wielu lat obfitujących w sukcesy.

 

Nowością, stanowiącą nie lada gratkę dla najmłodszych uczestników Jarmarku, była Strefa Żubra Pompika. A wszystko dzięki zaangażowaniu, kreatywności Pani Moniki Skikiewicz z firmy Bajanka (Poznań), specjalizującej się w animacjach, zabawach edukacyjnych dla dzieci. Jak się okazało był to strzał w dziesiątkę. Głównym bohaterem wszystkich zabaw był oczywiście milusiński Żubr Pompik wraz ze swoją rodziną. Artystyczne dusze mogły sprawdzić się w malowaniu leśnych pejzaży w Plastycznym Kąciku Polinki. Majsterkowiczów zapraszał Pomruk majsterkowicz. Eksperymenty chemiczne przeprowadzaliśmy pod okiem Porady. Wiedzę na temat Żubra Pompika, Hajnówki i regionu Puszczy Białowieskiej mogliśmy sprawdzić, biorąc udział w Kole Fortuny. Kondycję fizyczną sprawdzał tor przeszkód Pompika. Na stoisku Wydawnictwa Media Rodzina miłośnicy książeczek o przygodach żubra mogli je zakupić. Autografy i „pomnikowe” pieczątki rozdawał sam autor leśnych przygód Tomasz Samojlik. Sukces strefy możliwy stał się dzięki pomocy wolontariuszy. Serdecznie dziękujemy hajnowskiej młodzieży.

 

Artystycznych wrażeń dostarczało wiele zespołów artystycznych z Polski, zagranicy (Białoruś, Ukraina, Estonia). Wystąpiły m.in. Narewczanki, Chór „Echo Puszczy”, Żawaranki, Chór Leśników. Późnym popołudniem wystąpił zespół GO-A z Kijowa, Stary Olsa prezentujący białoruski folk, HOYRAKY z Bielska Podlaskiego, Dawid Szymczuk Band z Hajnówki. Gwiazdą wieczoru był Zespół VOX. Letni niedzielny dzień zakończyła wspólna potańcówka pod gołym niebem.

 

Organizator: Hajnowski Dom Kultury, Urząd Miasta Hajnówka

 

Honorowy Patronat Marszałka Województwa Podlaskiego

 

Patronat medialny: Polskie Radio Białystok, TVP3 Białystok, TV Podlasie, TVK Hajnówka, Wieści Podlaskie

 

 

 

Emilia Korolczuk