Poznaliśmy laureatów Podlaskiej Marki 2022
ARTYKUŁY » Artykuły » Poznaliśmy laureatów Podlaskiej Marki 2022
W środę 11 maja br. podczas gali finałowej w Operze i Filharmonii Podlaskiej ogłoszono laureatów 18. edycji konkursu Podlaska Marka. Spośród 145 zgłoszeń kapituła wybrała 30 firm, produktów, wydarzeń, innowacji i projektów na rzecz społeczeństwa w 10 kategoriach.
- w kategorii Produkt Użytkowy zwyciężył Superkrem – odżywczy krem uniwersalny firmy 4 szpaki,
- w kategorii Produkt Spożywczy konkursowa kapituła wybrała Marcinka Hajnowskiego z Pracowni Tortów Cukrowe Fantazje Joanny Bińczyckiej.
- w kategorii Biznes nagrodę otrzymało Centrum Wystawowe Pronar w Siemiatyczach. – Jesteśmy 30 lat na rynku, w 80 krajach na całym świecie, mamy 3 tysiące pracowników i idziemy po kolejny tysiąc – zapowiedział Sergiusz Martyniuk prezes Pronaru.
- w kategorii Inwestycja nagrodę przyznano Miastu Łomża za Halę Kultury.
W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrody w nowej kategorii Marka bez Barier. Otrzymał ją Maciej Oksztulski – pierwszy w Polsce niemówiący autysta, który obronił rozprawę doktorską z dyscypliny nauki prawne.
W kategorii Społeczeństwo doceniono Działalność Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Natomiast w kategorii Projekt 4.0 statuetkę otrzymało Laboratorium Smart Education 4.0, przedsięwzięcie Politechniki Białostockiej i Klastra Obróbki Metali.
W kategorii Kultura doceniono „Czarną Damę” – film wyprodukowany przez studio „Mucha na Dziko”. To kryminalna historia z przedwojennego Białegostoku w stylu kina noir. „Czarna Dama” została zrealizowana w całości przez podlaskich twórców.
Statuetkę w kategorii Wydarzenie otrzymała Biesiada Miodowa w Kurowie, a w kategorii Odkrycie - Badanie i rozwój zimnego ultraszybkiego zapisu informacji – przedsięwzięcie Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku.
Ogłoszono też Ambasadora Podlaskiej Gospodarki. Po raz pierwszy nie jest to branża, a stowarzyszenie zrzeszające lokalnych przedsiębiorców. W tym roku tytuł ten otrzymał Podlaski Klub Biznesu.
Tytuł Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego otrzymał mistrz olimpijski Wojciech Nowicki. Laureat dziękując za to wyróżnienie zaznaczył, że to ogromny zaszczyt.
– Nie jestem biznesmenem, ani naukowcem, ani też artystą, ale sportowcem i cieszę się, że doceniany jest też sport – dodał.
Podziękowania, przede wszystkim internautom, przekazali też członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Skowronki” z Brańska – laureaci plebiscytu Podlaska Marka Konsumentów.
Finał Podlaskiej Marki 2021 zyskał niecodzienną oprawę. Motywem przewodnim tegorocznej gali było Xylopolis – niezwykłe miasto przyszłości. Jego walory prezentował Piotr Doliński wraz z cybernetyczną towarzyszką Xylo (w tej roli białostocka aktorka Łucja Grzeszczyk).
Opowieść o koncepcji Xylopolis uzupełniały m.in. znakomite projekcje filmowe, rozmowy z naukowcami, występy grupy Fair Play Crew, pokaz Anny Sokólskiej - mistrzyni łucznictwa konnego, a także wspaniała muzyka w wykonaniu zespołu Audiofeels i Karoliny Cichej.
(Aku)
fot.: Mateusz Duchnowski