Filmowe Podlasie Atakuje - KOBIETY z północnego-wschodu

ARCHIWUM »  Archiwum » Filmowe Podlasie Atakuje - KOBIETY z północnego-wschodu

7 marca (czwartek) godz. 18.00

 

 

 

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet postanowiliśmy uczcić kobiecą twórczość wyjątkowym pokazem filmów krótkometrażowych autorstwa kreatywnych kobiet z Podlasia!

 

Będziemy też gościć nieszablonową twórczynię filmową Joannę Zubrycką, znaną w środowisku muzycznym jako Miss God, która jest wokalistką, kompozytorką i producentką muzyczną.

 

Pokażemy 3 videoklipy w reżyserii Miss God, a do tego zobaczymy w następującej kolejności:

 

 

 

1. Intro Filmowe Podlasie Atakuje, 0’26”

 

2.Lepiej być nie może, reż. Ewa Radzewicz, 12’58”

 

3.Miss God: Niebo, reż. Joanna Zubrycka, 2’41”

 

4.Kto by pomyślał, reż. Ewa Borysewicz, 10’

 

5.Miss God: Weź Swoją Więź, reż. Joanna Zubrycka, 4’44

 

6.Czułość, reż. Emilia Zielonka, 24’54”

 

7.Miss God: Strój, reż. Joanna Zubrycka, 4’38”

 

8. Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji, reż. Agnieszka Waszczeniuk, 7’5”

 

 

 

Czas trwania seansu: 67 min.

 

 

 

FILMOWE PODLASIE ATAKUJE! (FPA!) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem swoista platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców można znaleźć poetów, dziennikarzy, studentów szkół artystycznych i filmowych, artystów plastyków i niezależnych filmowców, którzy mieszkają lub pochodzą z Podlasia

 

kręcą oni i one: fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach. Akcja narodziła się w 2004 rokui śmiało można powiedzieć, że od tego czasu jej twórcza energia powędrowała w świat promując krótkometrażowe kino, Podlasie i ludzi stąd poprzez filmy oraz organizację pokazów i warsztatów. 
Koordynatorzy FPA wierzą, że filmy oraz charakterystyczna dla Wschodu dobra energia, potrafią zmieniać ludzi, kino, a nawet świat. Są też przekonani, że filmowe produkcje z Podlasia potrafią rozpalić emocje i skłonić widzów do refleksji. Podczas pierwszych edycji akcji większość autorów filmów było płci męskiej. W ostatnich latach za kręcenie filmów zabiera się co raz więcej kobiet. Przegląd FPA z roku 2017 to ponad 60% filmów przez nie wyreżyserowanych, rok 2018 ponad 40%.  Reagując na zmiany w światowej oraz podlaskiej kinematografii jak też chcąc wesprzeć popularyzację kinematografii w Bielsku Podlaskim, działający przy BOK w Białymstoku organizator akcji Filmowe Podlasie Atakuje oraz MFFK ŻUBROFFKA - dkf Gag, przygotował specjalną selekcję filmów krótkometrażowych autorstwa kobiet z północno-wschodniej Polski.