Białymstoku powstaje nowy klub seniora. Ruszyły zapisy

ARCHIWUM »  Archiwum »  Białymstoku powstaje nowy klub seniora. Ruszyły zapisy

Białymstoku powstaje nowy klub seniora. Ruszyły zapisy

 

Na białostoczan w wieku 60+ czeka kolejne miejsce, w którym będą mieli okazję rozijać swoje pasje oraz nawiązywać kontakty. W planach jest wiele zajęć i aktywności. Rusza nowy klub seniora.

 

W październiku w Białymstoku zostanie otwarty nowy klub seniora. Jego działalność planowana jest ze sporym rozmachem, pomysłów na nią jest bardzo dużo.

- Nie chcieliśmy proponować seniorom na starcie gotowego planu zajęć. Naszym założeniem jest, że to sami członkowie klubu określą, co ich będzie interesować i dokładnie takie zajęcia zorganizujemy. Mamy mnóstwo pomysłów, ale chcemy, by wszystkie były dostosowane do oczekiwań ich uczestników – mówi Elżbieta Paszkowska, dyrektor Podlaskiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża, który jest organizatorem nowego klubu seniora. – Jednego jestem pewna: każdy znajdzie w naszym klubie coś dla siebie – podkreśla dyrektor.

Propozycji, z jakimi wychodzi PCK jest co najmniej kilkanaście.

Na pewno będą zajęcia z aktywności fizycznej, może to być gimnastyka rekreacyjna, rehabilitacyjna oraz nordic-walking. Trzeba się spodziewać, że zainteresowaniem cieszyłaby się sekcja turystyczno-wypoczynkowa. W klubie mogą też powstać zespoły zainteresowań poświęcone chociażby florystyce, szyciu, kulinariom oraz grom towarzyskim: brydżowi czy szachom. Seniorzy będą mogli ponadto działać w sekcji redakcyjnej, chóralnej, teatralnej, tańca i malarskiej. Wśród propozycji są również lektoraty języków obcych i dyskusyjny klub filmowy. Oprócz tego PCK chciałby zachęcić do działania w sekcji wolontariatu, która miałaby na celu pomoc dzieciom, osobom starszym czy po prostu niesienie pomocy koleżeńskiej.

Założeniem jest, że większość zajęć będzie odbywać się w nowocześnie wyposażonym budynku PCK przy ul. Warszawskiej 29. Centrum jest „starszym” osiedlem – to świetna lokalizacja dla okolicznych mieszkańców, ale jeśli ktoś będzie chciał dojechać z dalszych części Białegostoku – to też nie problem, gdyż do przystanków BKM jest przysłowiowe kilka kroków. W planach są również spotkania w innych punktach miasta, jak muzea, kina, baseny czy po prostu parki, gdzie można uprawiać aktywność fizyczną.

By wstąpić do klubu seniora, trzeba spełnić trzy warunki: mieć ukończone 60 lat, mieszkać w Białymstoku i opłacić roczną składkę członkowską PCK (w 2023 r. to 60 zł). Za udział w zajęciach, wyjściach i aktywnościach członkowie klubu nie będą ponosili żadnych opłat.

Rekrutacja do klubu seniora właśnie się rozpoczęła. By się do niego zapisać, należy zajść do Centrum Integracyjnego PCK przy ul. Warszawskiej 29. Tam należy wypełnić deklarację członkowską i stosowne oświadczenia.

Klub seniora PCK dysponuje 100 miejscami. Inauguracyjne spotkanie klubowiczów planowane jest w pierwszej połowie października. Wtedy zostaną przeprowadzone ankiety dotyczące preferencji organizacji zajęć.

W Białymstoku mieszka około 73 tys. osób w wieku 60+. Choć cały czas powstają nowe propozycje dedykowane osobom starszym, to nadal brakuje takich miejsc jak kluby seniora.


Klub seniora to jedna z wielu inicjatyw prowadzonych przez Podlaski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Przy ul. Warszawskiej działa Centrum Integracji, do którego zapraszani są przede wszystkim rodzice z dziećmi (dysponuje nowoczesnymi, dobrze wyposażonymi salami zabaw). PCK na co dzień zajmuje się niesieniem pomocy humanitarnej osobom schorowanym i potrzebującym. Misją organizacji jest zapobieganie ludzkim cierpieniom i łagodzenie ich skutków oraz ochrona ludzkiej godności, bez względu na narodowość, rasę, płeć, przekonania religijne i polityczne.